Wizyty
Dzisiaj: 5
Wszystkie: 7204

Utylizacja odpadów elektronicznych

Tel: 501 121 488 / E-mail: sortbud@wp.pl

Otaczamy się coraz bardziej pokaźną liczbą nowinek technologicznych. Ale więcej elektronicznych innowacji, to też więcej odpadów. Zużyte urządzenia AGD, stare baterie, popsuty sprzęt elektroniczny, spalone świetlówki, uszkodzone gadżety – zazwyczaj bez namysłu wrzucamy je do śmietnika. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że takim postępowaniem szkodzimy środowisku i narażamy się na łamanie prawa.

Zgodnie bowiem z zapisami zawartymi w ustawie o zużytym sprzęcie, odpady elektroniczne powinny być obowiązkowo zbierane, odzyskiwane i utylizowane. W praktyce oznacza to po prostu, że wszystkie mikrofalówki, zamrażarki, lodówki, żelazka, suszarki, zmywarki, klimatyzatory, ładowarki, tostery, odkurzacze, telewizory i odbiorniki radiowe, a nawet świetlówki nie mogą tak zwyczajnie trafić do domowego kosza na śmieci, a następnie zsypu czy kontenera z pozostałymi odpadami. Muszą zostać dostarczone do specjalnego punktu zajmującego się unieszkodliwianiem i recyklingiem tego typu pozostałości. W Krakowie takim miejscem odbioru i utylizacji odpadów elektronicznych jest firma SortBud.

Niestety polskie społeczeństwo bardzo niechętnie i wolno przekonuje się do konieczności takiego postępowania. Większość z nas zostawia stary sprzęt w domu (np. stary telefon) i dopiero po jakimś czasie, zazwyczaj podczas generalnych porządków decyduje się go wyrzucić. Wtedy jednak nie ma czasu na zastanawianie się nad ustawami i regulacjami. Popsuta komórka lub smartfon trafia do czarnego worka z innymi rzeczami i problem wydaje się załatwiony.

Tymczasem wcale nie jest, bo elektrośmieci stwarzają realne zagrożenie dla środowiska, ale i dla zdrowia ludzi. Gromadzony stary, popsuty sprzęt po pewnym czasie wydziela toksyny, takie jak związki bromu, rtęć, ołów, azbest, chrom czy kadm. Substancje te przedostają się do powietrza, którym oddychamy, wnikają w glebę, trafiają do wody. Kontakt z groźnymi chemicznymi związkami może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a nawet groźnych, przewlekłych chorób. Właśnie z tego powodu warto zadbać o właściwą utylizację odpadów elektronicznych (można to zrobić za pośrednictwem naszej firmy, która ma swoją siedzibę w Krakowie).